Szkolny Konkurs Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej

          Dnia 6 listopada 2018 roku w naszej szkole odbył się konkurs pieśni żołnierskiej i patriotycznej. Cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy prezentowali przygotowane utwory w grupach jak i solo. Przebieg tegorocznego konkursu nadzorowało jury w składzie: pani dyrektor Iwona Kulasińska, pani Olga Frankowska – Kędzior oraz pan Michał Sitek.

           Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie klasy 0. Zespół w składzie: Maria Michalec, Oliwia Kądziela, Zofia Mech, Julia Mościcka oraz Alicja Adamczyk zaśpiewał piosenkę pt. „Płynie Wisła, płynie”. Kolejny utwór pt. „Pierwsza kadrowa” wykonała Amelia Wasiewicz przy akompaniamencie akordeonu. Kolejny był Jan Bartkowski, który zaśpiewał pieśń pt. „Piechota”. Zaraz po nim na scenie pojawił się Szymon Wiśniewski z utworem „Serce w plecaku”. Ostatnimi wykonawczyniami z klasy I były Maja Banaszek i Michalina Stańczak, w pieśni „Pierwsza Brygada”. Utwór „Legiony” wykonał duet – Ignacy Ginko i Michał Sylwestrzak. Następnie pieśń „Czerwone maki” śpiewała Liliana Iwańska. Kolejna zaprezentowała się Wiktoria Pochmara z utworem „Dziewczyna z granatem w ręce”. Potem Fabian Jechna wykonał piosenkę pt. „Piechota”. Pierwszą kategorię wiekową zamknęli Julia Bajor i Paweł Ponichtera z utworem „Uwierz Polsko”.

            Następną kategorię otworzył zespół w składzie: Kamila Kurowska, Lena Perzyna, Jakub Sylwestrzak i Tomasz Zawierucha. Wykonali oni piosenkę pt. „Przybyli ułani”. Zaraz po nich przywitaliśmy brawami Alicję Bartkowską z utworem „Legiony”. Kolejna była Maja Kraszewska z pieśnią „Niepodległość”. Następną uczestniczką była Anna Marchewka, która zaśpiewała dla nas utwór pt. „Jak szło wojsko raz ulicą”. W dalszej kolejności Nikola Rosińska zaprezentowała „Dziś idę walczyć mamo”. Następnie przygotowaną piosenkę pt. „Flaga” wykonała Kinga Wiśniewska. Ostatnią uczennicą z klas V biorącą udział w konkursie była Emilia Mróz, która zaśpiewała utwór „Taki kraj”. Piosenkę „Białe róże” wykonał zespół, w którego skład wchodziły: Aleksandra Deluga, Julia Nadaj, Monika Błońska i Zofia Łukasiewicz. Ostatnią uczestniczką w tej kategorii była Aleksandra Fydrych, która zaśpiewała „Dziś idę walczyć mamo”.

           Trzecią kategorię rozpoczęła Zuzanna Ginko, wykonując pieśń „Białe róże”. Po niej wystąpiła Maja Balicka. W utworze pt. „W listopadzie”. Duet – Roksana Sówka i Dominik Laskowski byli ostatnimi wykonawcami konkursu. Zaśpiewali pieśń pt. „Ojczyzno ma”.

        Po naradzie jury ogłosiło laureatów konkursu. W kategorii 0 – III pierwsze miejsce zajął duet z klasy III, Julia Bajor i Paweł Ponichtera. Drugie miejsce zostało przyznane zespołowi z klasy 0 – Mai Michalec, Oliwii Kądziela, Zofii Mech i Julii Mościckiej, oraz dwóm solistkom – Wiktorii Pochmara i Alicji Adamczyk. W kolejnej kategorii pierwsze miejsce zdobyła Anna Marchewka. Drugie miejsce przydzielono dwóm solistkom – Nikoli Rosińskiej i Mai Kraszewskiej. Trzecie miejsce zajęły ex aequo Alicja Bartkowska i Emilia Mróz. Zwycięzcami ostatniej kategorii zostali: miejsce pierwsze – ex aequo Zuzanna Ginko oraz duet Roksana Sówka i Dominik Laskowski. Miejsce drugie – Maja Balicka.

          Laureaci szkolnego konkursu zaprezentowali się na Gminnym Przeglądzie Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej, który odbył się 15 listopada.

  Dziękujemy wszystkim wykonawcom za przygotowanie występów. Zaprezentowane interpretacje utworów muzycznych porwały niejedno serce. Cieszymy się ogromnie, że zabrzmiały w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Karolina Puławska