Lekcja w kinie

            1 marca uczniowie klasy I, II i III ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Brańszczyku wzięli udział w wycieczce do Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”, w którym odbyła się lekcja w kinie pt. „Skąd są dźwięki tej piosenki? – O muzyce w filmach dla dzieci” zorganizowana przez Centrum Edukacji Filmowej.

            Prowadzący lekcję, na początku, przeprowadził quiz. Dzieci miały za zadanie, po wysłuchaniu piosenki, odpowiedzieć na pytanie z jakiego filmu ona pochodzi. Dowiedziały się, że w bajce „Shrek”, która trwa 90 minut, muzyka zajmuje aż 70 minut. Uczniowie uzyskali również wiedzę, że ponad 120 lat temu było tzw. nieme kino. Aby uatrakcyjnić oglądanie takiego filmu na scenie przed ekranem pojawił się „taper” (artysta grający na fortepianie), który na żywo podkładał muzykę do filmu. Dzieci dowiedziały się, że „Willie z parowca” był pierwszym filmem animowanym z muzyką. Przekonały się również, że aby muzyka mogła powstać, potrzebny jest kompozytor, potem zaś orkiestra musi tę muzykę zagrać do filmu.

            Po świetnie przeprowadzonej lekcji uczniowie obejrzeli piękny film animowany pt. „Balerina”. Najmłodsi uczniowie byli zachwyceni taką lekcją muzyki.

Natalia Łapińska