Los nasz dla was przestrogą

           10 października uczniowie klasy VII i VIII wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Było to kolejne działanie podejmowane przez nauczycieli i uczniów w celu uczczenia 80.rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Niemiecki obóz koncentracyjny w Lublinie, tzw. Majdanek funkcjonował od 1941 do 1944 roku. Przebywający tu więźniowie mieli stanowić darmową siłę roboczą dla realizacji planów rozbudowy III Rzeszy. Później był istotnym ogniwem w realizacji „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Panowały tam prymitywne warunki. Obozowe baraki były przepełnione, niedbale sklecone, przez dłuższy okres funkcjonowania obozu pozbawione podstawowych urządzeń sanitarnych. Sytuację pogarszał chroniczny brak wody, żywności, odzieży i lekarstw. Od pierwszych chwil pobytu w obozie więźniom nieodłącznie towarzyszyły głód, strach, katorżnicza praca i choroby. Za wszelkie rzeczywiste czy wyimaginowane przewinienia spadały na nich dotkliwe kary i szykany. Życie więźnia było nieustannie zagrożone. Więźniowie umierali w następstwie tragicznych warunków bytowych, ginęli w egzekucjach, mordowano ich w komorach gazowych. Spośród prawdopodobnie 150 tysięcy więźniów, którzy przeszli przez Majdanek, według najnowszych ustaleń życie straciło blisko 80 tysięcy osób. Wśród nich największą liczbę zmarłych i pomordowanych stanowili Żydzi. Dla zatarcia śladów zbrodni zwłoki pomordowanych i zmarłych palono na stosach spaleniskowych i w krematorium.

Była to wzruszająca, pełna zadumy lekcja historii. Przemierzając w ciszy kamienne ścieżki między obozowymi barakami, pozostałościami kolczastych ogrodzeń, wieżyczek strażniczych, trudno było uwierzyć, że „człowiek człowiekowi zgotował ten los…”

Ze względu na zarządzenie dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku nie możemy opublikować na stronie zdjęć z wycieczki.

Jolanta Paczkowska