Pasowanie na ucznia z Patronem Szkoły

          Jedną z piękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie najmłodszych w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Brańszczyku.

    Bohaterami uroczystości, która odbyła się 25 października 2019r. byli uczniowie klas pierwszych, a w tym szczególnym wydarzeniu wspierali ich swoją obecnością: dyrektor szkoły – p. Iwona Kulasińska, wicedyrektor – p. Katarzyna Bralewska, wychowawcy, którzy przygotowali uroczystość, nauczyciele, rodzice oraz młodsi i starsi koledzy.

    Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, pierwszoklasiści zostali powitani w imieniu całej braci szkolnej przez przewodniczącą Samorządu Szkolnego. W trakcie uroczystości pojawił się niespodziewany gość – patron szkoły – Henryk Sienkiewicz, który wychodząc z obrazu, skierował do pierwszoklasistów ważne słowa:

„W Ojczyźnie wolnej się uczyć możecie.

Widzę, że czasu nie marnujecie.

Dziś chcę się przekonać moi kochani,

czy jesteście do szkoły przygotowani.

A teraz przyjemność mi zrobicie,

gdy pokażecie co już potraficie.”

      Sienkiewicz przekonywał dzieci, że je obserwował i wie, jak pięknie uczą się czytać, pisać i liczyć, dlatego też chętnie obejrzy przygotowany na dzisiejszą uroczystość występ.

       Dzieci śpiewając piosenki i recytując wiersze udowodniły, że dużo wiedzą o swojej szkole, znają miejscowość w której mieszkają, ojczyznę kochają i bogatą wiedzę o Polsce już mają, dbają o swoje życie i zdrowie oraz potrafią być ostrożni w drodze do szkoły. Pierwszoklasiści swoją wiedzą zachwycili wszystkich zebranych. Zaimponowali również patronowi szkoły udowadniając tym samym, że zasłużyli na miano ucznia. Nagrodzeni brawami i uśmiechami za wspaniałe występy artystyczne, otrzymali zapewnienie od Henryka Sienkiewicza, że pięknie zdali egzamin zatem do krainy wiedzy drzwi zostały im otwarte.

       Po części artystycznej nastąpił najważniejszy dla pierwszaków moment – uroczyste ślubowanie złożone na sztandar szkoły. Następnie aktu pasowania dokonała pani dyrektor Iwona Kulasińska, dotykając ramienia każdego ucznia wielkim, kolorowym ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Brańszczyku”. Po pasowaniu uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne oraz prezenty ufundowane przez firmę Agro-Handlowiec Szymańscy z Wyszkowa. Pani dyrektor życzyła uczniom, aby pobyt w naszej szkole był najpiękniejszą przygodą, pełną samych najlepszych ocen i wzorowego zachowania. Aby szkoła była dla nich nie tylko źródłem wiedzy i zdobywania nowych umiejętności, ale także „drugim domem”, w którym zawsze będą czuli się bezpiecznie, spotkają się z życzliwością i zrozumieniem rówieśników, nauczycieli i dorosłych oraz nawiążą wspaniałe, nowe przyjaźnie. Do życzeń dołączyli się również uczniowie klas starszych, dedykując piosenkę.

         Na zakończenie uroczystości rodzice podziękowali nauczycielom za troskę i zaangażowanie w edukację ich dzieci, przekazując na ręce wychowawców prezenty do klas – globusy symbole naszej Ziemi, aby dzieci wiedziały na jakiej Planecie żyją i razem z wychowawcami odkrywali na zajęciach piękne zakątki świata. Po części oficjalnej odbyło się słodkie przyjęcie przygotowane przez rodziców, które upłynęło w miłej i radosnej atmosferze. Uroczystość dostarczyła wszystkim dużo wzruszeń i przeżyć. Mamy nadzieję, że ten ważny moment w życiu każdego ucznia pozostanie na długo w ich pamięci.

Dorota Owsianko