W hołdzie Ludziom Morza

Rok 2020 został ustanowiony przez Senat „Rokiem Zaślubin Polski z Morzem”. Obchody związane z 100. rocznicą tego wydarzenia odbyły się także w Wyszkowie.

Wstępem do uroczystości było złożenie kwiatów przy pomniku przez delegacje władz powiatu wyszkowskiego oraz przedstawicieli LMiR. Otwierając część oficjalną obchodów, Elżbieta Kasińska – prezes Oddziału Wyszkowskiego Ligi Morskiej i Rzecznej, powiedziała: – Chciałam podkreślić, że związek Wyszkowa z morzem jest od bardzo wielu lat bardzo silnie umocowany na tych ziemiach. To tak naprawdę Koło Ligi Morskiej i Rzecznej, które zostało zawiząne jeszcze przed wojną, kształtowało bardzo wielu marynarzy naszej ziemi wyszkowskiej. Tak naprawdę mamy w swojej miejscowości bardzo wielu kapitanów żeglugi wielkiej, to oni gdzieś kształtują w nas miłość do morza, ten patriotyzm. Jest to dla nas niesamowite przeżycie, że miasto śródlądowe od bardzo wielu lat stara się pielęgnować tradycję morską. Dzisiaj obchodzimy pomiędzy 100. rocznicą Zaślubin w Pucku i 75 rocznicą w Kołobrzegu nasze śródlądowe zaślubiny z morzem.

Tak się składa, że Liga Morska i Rzeczna w Wyszkowie, dzięki silnej współpracy z oddziałem kołobrzeskim, realizuje wysiłki dla dobra młodzieży i dla dobra nas wszystkich również. Podkreślenie gospodarki śródlądowej, podkreślenie wartości turystyki żeglugi śródlądowej ale również ochrony środowiska to były główne cele jakie przyświecały nam, gdy płynęliśmy dwa lata z rzędu tratwą. Składam podziękowania dla Klubu Żeglarskiego, bo tak naprawdę to u nich zrodził się ten pomysł i wszyscy razem, wszyscy ludzie dobrej woli pociągnęliśmy ten temat. Chciałabym wspomnieć – najpierw płynęliśmy z Wyszkowa do Gdańska, później płynęliśmy z Krakowa do Kołobrzegu, oczywiście wszyscy słyszeli o tym rejsie dzięki mediom i prasie. O Lidze Morskiej, rejsie i o Wyszkowie było również bardzo głośno w Australii i na całym świecie dzięki Klubowi klutkofalarskiemu i uczniom ze szkoły z Brańszczyka wraz z opiekunem Pawłem Różańskim. Bardzo się cieszę, że jesteśmy w stanie promować naszą cudowną ziemię wyszkowską, kołobrzeską i oczywiście wartości Ligi Morskiej i Rzecznej.

Podczas uroczystości, które miały miejsce 21 lutego powiat wyszkowski reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Sobczak oraz Wicestarosta Leszek Marszał, którzy złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Ludzi Morza oraz ppor. mar. Kazimierza Deptułę.

info. Powiat Wyszkowski

Udział uczniów w obchodach, Maja Pietrzak, Ponichtera Aleksandra, Wiśniewska Marta, Lasota Jerzy, Wiśniewski Oliwier kl. VIII oraz klasa VI Najmoła Patrycja. Odznaczony podczas uroczystości Paweł Różański srebrnym medalem za prace w kole krótkofalarskim SP5PLW za wykonanie 100 łączności na cały Świat w 100 rocznice LMiR.