Dzień Marchewki u Krasnoludków

     Samorządowe Przedszkole „Krasnoludek” w Brańszczyku od 13 lat realizuje ogólnopolski program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury” pod patronatem Ministerstwa Środowiska. Główne założenie działań dydaktycznych to proekologiczna edukacja najmłodszych oraz zachęcanie dzieci do ruchu, a także zdrowego odżywiania. Zadaniem naszego przedszkola jest  wyrabianie u maluszków dobrych nawyków żywieniowych, co jest bardzo ważne w czasie pandemii, gdzie priorytetem jest troska o zdrowie i kształcenie odporności każdego dziecka.

Realizacja wyżej wymienionej koncepcji byłaby niemożliwa bez współpracy z paniami  z kuchni. Krasnoludki nie otrzymują samych informacji, ale przede wszystkim mają przygotowywane zdrowe i pełnowartościowe posiłki z dużym naciskiem na: ograniczenie do minimum cukru, dużą ilość warzyw i owoców pod  różną postacią, picie wody. Efektem  prawidłowo zbilansowanego menu przedszkolnego oraz działań edukacyjnych są certyfikaty  Kubusiowi Przyjaciele Natury, które otrzymujemy każdego roku.

W związku z powyższym  9 lutego obchodziliśmy Dzień Marchewki. Podczas zajęć dzieci doskonaliły umiejętność porównywania wielkości, utrwaliły nazwę koloru pomarańczowego  oraz kształciły umiejętność przeliczania w zakresie dostosowanym do swoich możliwości. Poza tym Krasnoludki radośnie bawiły się przy znanych piosenkach, a przede wszystkim  poznały zalety i walory marchewki. Na zakończenie obchodów wychowankowie wykonali plakat „Kubusiowi Przyjaciele Natury” promujący zdrowe odżywianie. Tego dnia  nawet w posiłkach przedszkolnych królowała marchewka.

     Dzisiejszy dzień był nie tylko pomarańczowy i zdrowy,  ale przede wszystkim marchewkowy dzięki pani Eli i pani Małgosi.

D. Kania