Nietypowa lekcja wychowania fizycznego

W poniedziałek, 29 listopada, uczniowie klasy IV uczestniczyli w innowacyjnej lekcji wychowania fizycznego. Temat brzmiał: Sztuki walki – nauczanie pozycji walki oraz prostych technik w karate kyokushin. Dzieci zapoznały się z nieznaną im wcześniej dyscypliną, nauczyły się jak poprawnie zacisnąć pięści, ustawienia w pozycji walki oraz czym charakteryzuje się uderzenie, blok i kopnięcie. Dodatkowo przedstawione zostały zasady kodeksu karateki, czyli jak zachować się na zajęciach karate i po ich zakończeniu. Ciekawostką było także poznanie liczebników w języku japońskim.

Sztuka walki wywodząca się z Japonii posiada wiele zalet w aspekcie zdrowotnym i rozwoju psychoruchowym dziecka – kształtowanie prawidłowej postawy, rozwój zdolności motorycznych (m.in. siły, szybkości, wytrzymałości, koordynacji) oraz samodyscypliny, skupienia i zwiększania pewności siebie.

Zajęcia karate i samoobrony to interesująca alternatywa do przełamania standardowych lekcji wychowania fizycznego. Lekcję przeprowadziła p. Beata Opęchowska, nauczycielka wychowania fizycznego, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski i Europy w karate kyokushin.