Zajęcia karate kyokushin w ramach programu WF z AWF – Sport Kluby 2022

      Od początku marca w naszej szkole odbywają się bezpłatne zajęcia karate kyokushin w ramach programu WF z AWF – Sport Kluby.  Uczniowie są podzieleni na dwie grupy wiekowe – kl. I-III oraz kl. IV-VIII, tak aby dostosować możliwość rozwoju adekwatnie do ich wieku. Każda z grup trenuje dwa razy w tygodniu, w sali gimnastycznej naszej szkoły.  W programie uczestniczy ponad 40 osób, co jest bardzo dobrym wynikiem! Treningi prowadzi Beata Opęchowska, instruktor karate, nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole oraz aktywna zawodniczka Kadry Polski.

     W artykule umieszczono korzyści płynące z uprawiania dyscypliny jaką jest karate kyokushin, zachęcamy do lektury! Dodatkowo poniżej znajduje się obszerna galeria zdjęć z zajęć, z obu grup.

Jakie korzyści odnoszą dzieci i młodzież z trenowania karate?

Stanowczość i opanowanie
Poprzez uczenie się wykonywania technik w parach z wyczekaniem momentu ataku i zastosowaniem adekwatnej obrony z kontrą i okrzykiem bojowym (kiai) rozwija się umiejętność opanowania lęku przed atakiem.

Osiąganie celów
Poprzez systematyczny trening dzieci przygotowują się do egzaminów na kolejne stopnie wtajemniczenia, osiągając kolejny stopień nabywają umiejętności osiągania założonych celów jak również stawiania sobie kolejnych wyzwań, co przekłada się również na naukę i życie w późniejszym okresie.

Potrzeba przynależności
Pomimo, że karate jest sportem indywidualnym, spełnia również potrzebę przynależności do grupy. Uczy współpracy z innymi ćwiczącymi poprzez wspólne dążenie do celu i ćwiczenie w parach a także rozwija się specjalne przywiązanie do grupy, które jest wzmocnione poprzez mistykę otaczającą karate. To sprzyja poczuciu bycia kimś wyjątkowym i stanowienia czegoś niezwykłego.

Koncentracja i nauka
Treningi Karate pomagają dzieciom uczyć się, poprzez rozwijanie umiejętności koncentracji wymaganej do prawidłowego wykonywania skomplikowanych technik, łączenia ich w układy i skupiania się na szczegółach każdego ruchu zarówno w formach KIHON (podstawy), KATA (układów) czy KUMITE (walka).

Stawanie się dorosłym
Zdobywanie kolejnych stopni wtajemniczenia, świadomość uprawiania sztuki samoobrony z możliwością bezpośredniego kontaktu w walce bezpośrednio przekłada się na skuteczną umiejętność do wykorzystania w sytuacjach zagrożenia własnego i niesienia pomocy innym, rozwija poczucie odpowiedzialności nie tylko za siebie, pomaga wkraczać w kolejne etapy stawania się osobą dorosłą czyli odpowiedzialną.

Korzyści fizyczne
Karate jest podobne do baletu ze względu na podobne wymagania względem koordynacji ruchowej gdzie górna jak i dolna część ciała musi wykonywać zawiłe, skoordynowane ruchy. Powiększa się również pojemność płuc, tętno w treningu kata w karate jest porównywalne do występującego w trakcie biegu a maksymalne wartości tętna osiągane są w trakcie walk treningowych. Rozwijana jest również gibkość co czyni młody organizm mniej podatnym na kontuzje i bardziej elastycznym w późniejszym okresie życia.

Napastnicy i reakcja
Każdy rodzic, który pamięta jak to jest obrywać od innych w szkole czy na podwórku będzie chciał zaoszczędzić podobnych doświadczeń swojemu dziecku. Osobnik znęcający się nad słabszymi z reguły ma niską samoocenę co powoduje że szuka on słabszych od siebie. Wyczuwa oznaki słabości jak niechęć spojrzenia w oczy, zgarbiona postawa, przy zaczepce szybki oddech, łamiący się głos i niepewność w odpowiedziach.

Przeciwnie do tego co niektórzy mogli by sądzić, trening karate kyokushin pomimo przygotowania do realnej walki poprzez pełen kontakt fizyczny, powoduje wygaszenie sygnałów prowokujących agresję i pozwala uniknąć zaczepki, ataku.
Na treningach dziecko uczy się patrzeć przeciwnikowi w oczy, sparing poprzez pełen kontakt uczy kontroli oddechu. Praca nad pozycjami rozwija min. równowagę, siłę i umiejętność szybkiego przemieszczania się w walce.
Adepci kyokushin uczą się odpowiadania na pytania zdecydowanym głosem, wiary we własne możliwości.
(źródło: kyokushin.ostroleka.pl)