Spotkanie z książką i nie tylko…

     

       W dniach 24 i 29 kwietnia dzieci z klas 0a i 0b po raz kolejny wybrały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Brańszczyku, aby świętować Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia. Święto ma na celu promowanie czytelnictwa i literatury oraz zwrócenie uwagi na problem związany z ochroną praw autorskich.

     Zajęcia dla klasy 0a rozpoczęły się krótką prezentacją, dzieci dowiedziały się, w jaki sposób dawniej przekazywano sobie informacje, jakie były rodzaje pisma i na czym pisano. Miły okazję zobaczyć jak wyglądała tabliczka gliniana, drewniana książka wypełniona woskiem oraz książka wykonana z papirusu. Poznały elementy budowy współczesnej książki papierowej, wiedzą już, że jest to: opaska, obwoluta, okładka, wyklejka, karta przedtytułowa, trzon, czyli część główna książki i spis treści. Dzieci z pomocą Pani Ireny wykonały własną książkę obrazkową.

     Zajęcia dla klasy 0b rozpoczęły się pogadanką na temat praw autorskich oraz szanowania pracy innych. Dzieci przypomniały sobie, że one też mają prawo do słuchania i opowiadania bajek. Następnie oglądały wystawę książek z różnych zakątków świata. Wysłuchały opowiadania Jana Brzechwy pt. „Na wyspach Bergamutach”, obejrzały książki obrazkowe wielowymiarowe. Na zakończenie spotkania samodzielnie wykonały zakładki do książek.

   BARDZO dziękujemy Pani bibliotekarce Irenie Oszkinis za przygotowanie wspaniałych atrakcji, poświęcony czas, serdeczne przyjęcie i piękne prezenty, które będą dzieciom przypominały to ciekawe spotkanie.

  Kamila Lewandowska
Sylwia Soliwoda