Pierwsze prawo jazdy dla czwartoklasistów – karta rowerowa w Zespole Placówek Oświatowych

W Zespole Placówek Oświatowych w Brańszczyku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – rozdanie kart rowerowych dla uczniów klasy czwartej. Wydarzenie to była pełne emocji i radości. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy 4 wraz z wychowawczynią Panią Joanną Suchenek.
Wręczania dokumentów dokonała  dyrektor szkoły Pani Agnieszka Eychler.

Karta rowerowa, będąca pierwszym „Prawem jazdy” dla młodych rowerzystów, pozwala uczniom na samodzielne poruszanie się rowerem i hulajnogą elektryczną.  Otrzymanie tego dokumentu poprzedzone było gruntownym przygotowaniem. Uczniowie najpierw zaznajomili się z przepisami i zasadami ruchu drogowego, co umożliwiło im zdanie egzaminu teoretycznego.

Egzamin praktyczny, obejmujący jazdę na rowerze, został wzbogacony o szkolenie z udzielania pierwszej pomocy – umiejętność nieocenioną w codziennym życiu. Uczniowie wielokrotnie ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy podczas wcześniejszych zajęć. Odbyły się również warsztaty przeprowadzone przez ratownika medycznego Pana Przemysława Krucińskiego z Komendy Powiatowej PSP w Wyszkowie  i strażaków z OSP w Brańszczyku Pana Łukasza Błońskiego i Pana Janusza Kowalskiego.

Pani dyrektor podkreśliła znaczenie umiejętności udzielenia pierwszej pomocy,  mówiąc, że może to uratować komuś życie.
Wręczenie kart rowerowych było nie tylko symbolem zdobytej wiedzy, ale również krokiem ku większej samodzielności i odpowiedzialności młodych uczniów.

Znaczenie Karty Rowerowej

Karta Rowerowa to dokument, który pozwala uczniom na samodzielne poruszanie się rowerem i hulajnogą elektryczną po drogach publicznych. Jest to pierwszy formalny krok w edukacji komunikacyjnej młodych ludzi. Dzięki niej, uczniowie nabywają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również praktyczne umiejętności, które są niezbędne do bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym.

Edukacja i Bezpieczeństwo

Proces zdobywania Karty Rowerowej obejmuje naukę przepisów ruchu drogowego, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Dodatkowo, szkolenia z pierwszej pomocy uczą uczniów, jak reagować w sytuacjach awaryjnych, co jest niezwykle ważne, zarówno na drodze, jak i w życiu codziennym.

Pani Emilia Wojtkowska  podkreśliła znaczenie bezpieczeństwa uczniów, szczególnie podczas letniego okresu, gdy spędzają więcej czasu na zabawach na świeżym powietrzu. Aby zwiększyć swoją widoczność po zmierzchu, uczniowie otrzymali odblaskowe zawieszki oraz opaski na rękę. Przypomniano uczniom że te środki są obowiązkowe,  gdy pieszy porusza się po zmierzchu, poboczem,poza obszarem zabudowanym.  Dzięki tym środkom bezpieczeństwa uczniowie mogą bezpieczniej uczestniczyć w letnich aktywnościach na świeżym powietrzu, zmniejszając ryzyko związane z ograniczoną widocznością nocą.

Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy zdobycia karty rowerowej! Życzymy bezpiecznych i pełnych przygód wyjazdów rowerowych podczas nadchodzących wakacji.

Dziękuję za współpracę Panu Danielowi Wachowskiemu  i Przemysławowi  Krucińskiemu  z Komendy Powiatowej PSP w Wyszkowie, Panom:  Łukaszowi Błońskiemu i Panu Januszowi  Kowalskiemu z  OSP w Brańszczyku.

Emilia Wojtkowska