Konferencja dla dyrektorów

           Dnia 28 września w Szkole Podstawowej w Brańszczyku miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Na zaproszenie pana Michała Giersa p.o. dyrektora Delegatury w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie do naszej placówki przyjechali dyrektorzy ze szkół powiatu wyszkowskiego na konferencję poświęconą aktualnym zmianom w prawie oświatowym.

Uroczystość rozpoczęto od powitania wszystkich obecnych, następnie pani Iwona Kulasińska dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych przedstawiła prelekcję na temat naszej szkoły, którą jak podkreśliła cechuje: życzliwość, otwartość, innowacyjność oraz kreatywność. Wspomniała o ubiegłorocznych uroczystościach z okazji 100 rocznicy nauczania na terenie Brańszczyka oraz o tym, że szkoła i 20 nauczycieli otrzymało medal Pro Mazowia przyznany przez Marszałka województwa Mazowieckiego Adama Struzika. W naszej szkole wielu uczniów skorzystało z 16 projektów unijnych i rządowych, między innymi: „Dziecięca akademia przyszłości”, „Rozwój i doskonalenie się z indywidualizacją”, „Cyfrowa szkoła”, czy „Wesołe Przedszkole w gminie Brańszczyk. Ponadto pani dyrektor nadmieniła, że szkoła zapewnia uczniom przyjazne warunki do wszechstronnego rozwoju. Braliśmy udział w programie „Szkoła bez Przemocy” realizowanym pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, „Bezpieczna szkoła” oraz „Bądź widoczny, bądź bezpieczny” pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych konkursach wiedzy, artystycznych, sportowych o zasięgu lokalnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Możemy poszczycić się wieloma sukcesami: III miejsce w Eliminacjach Mazowieckich Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w kategorii „soliści/duety”, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Moje miejsce urodzenia”, XII miejsce w Mazowieckich Biegach Przełajowych, III miejsce w Powiatowych Igrzyskach „Gimnazjada” w piłce nożnej, Wyróżnienie w wojewódzkim konkursie ortograficznym „Wyszkowie Dyktando”, I miejsce w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ” W trosce o nasze bezpieczeństwo”, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Naród nie jest na dziś – Przeszłość jest naszą siłą”, I miejsce w Regionalnych Rozgrywkach Klubów Sportowych Orange w Białymstoku, nasi uczniowie, jako goście specjalni występowali na zamku Królewskim w Warszawie podczas koncertu z okazji XIX edycji konkursu „Polska Nagroda Jakości”. Dla uczniów i pracowników, zorganizowano kilka wycieczek zagranicznych, zwiedziliśmy: Chorwację – Dubrownik, Zadar, Trogir, Czechy – Praga i Skalne Miasto, Litwę – Druskienniki i Wilno, Słowację – Tatralandia i Jaskinia Mroźna, Niemcy – Drezno, Saksonia Szwajcarska oraz Berlin, Poczdam, Tropikalną Wyspę, Włochy – Wenecja, Rzym, Monte Casinno, Padwa. Odwiedzili nas: Jerzy Dudek, Marcin Urbaś, paraolimpijczycy, Maria Sienkiewicz – wnuczka naszego patrona, pisarze: Wanda Chotomska i Tomasz Trojanowski, studenci z Nepalu. Współpracujemy z: Domem Pomocy Społecznej w Brańszczyku, Domem Pomocy księdza Orione w Brańszczyku, Ligą Morską i Rzeczną, Stowarzyszeniem Lotników Polskich, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Ostrołęce, Klubem Sportowym Camper Wyszków, aktorką panią Moniką Andrzejewską oraz Gminnym Domem Kultury w Brańszczyku. Społeczność naszej szkoły podejmuje działania na rzecz potrzebujących. W ramach akcji – Szlachetna Paczka wyposażyliśmy 2 rodziny w niezbędne do życia przedmioty takie jak np.: kuchnia gazowa, meble, odzież, garnki, komplety talerzy. Wspomagamy Dom dziecka w Równem, od wielu lat bierzemy udział w Koncercie Mikołajkowym – 5 złotych minut ratujących życie, wspomagając fundację Prometeusz, wspieramy akcję Góra Grosza. Przeprowadziliśmy zbiórkę dla dzieci z oddziału dziecięcego wyszkowskiego szpitala – „Książeczka dla małego dziecka”. Kończąc przemówienie pani Iwona Kulasińska z dumą nazwała naszą placówkę szkołą XXI wieku.

Po wystąpieniu pani dyrektor głos zabrał Wójt Gminy Brańszczyk, Mieczysław Pękul. Przybliżył słuchaczom sukcesy i działalność szkół z naszej gminy. Przekazał na ręce gości album o walorach turystycznych naszej okolicy „Gmina Brańszczyk, nadbużańskie klimaty”.

W dalszej części w krótkim występie zaprezentowali się uczniowie ze szkoły w Brańszczyku. Na początek Roksana Sówka zagrała na klarnecie, Zuzanna Ginko oraz Łukasz Błoński zaśpiewali piosenki, pokaz step aerobiku przedstawiły: Gabriela Pawłowska, Olga Kulesza, Amelia Wielgolaska, Izabela Cichowska, Karolina Puławska, Oliwia Rosińska, Weronika Uchal, Aleksandra Maciejczuk. Układ ćwiczeń wolnych przy muzyce zaprezentowała Joanna Szymanik, zaś Sto lat na instrumentach odegrali: Roksana Sówka, Aleksandra Korzybska, Emila Mróz, Julia Pochmara, Amelia Jachna, Paulina Chmiel, Maria Szafrańska, Julia Rozenek i Igor Sówka. Występy uczniów łączył wiersz – scenariusz napisany z tej okazji przez panią Danusię Bajor. Koncert prowadzili: Anna Szymanik oraz Dominik Laskowski.

Następnie głos zabrał pan Michał Giers, który powitał zebranych dyrektorów. W dalszej kolejności szkolenie poprowadziły starsza wizytator Teresa Michalak i starsza wizytator Teresa Jarzyna. Poruszana tematyka dotyczyła: awansu zawodowego nauczycieli, działalności innowacyjnej i eksperymentalnej w szkołach, zagadnień z zakresu edukacji włączającej oraz doradztwa zawodowego.

Mamy nadzieję, że przygotowane występy sprawiły przybyłym gościom miłą niespodziankę. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w uroczystości i opiekunom: pani Edycie Różńskiej, pani Joannie Suchenek, pani Marcie Nowak, panu Piotrowi Bralewskiemu oraz panu Michałowi Sitkowi. Ogromne podziękowania składamy na ręce Naszej Rady Rodziców, za obecność, wsparcie i przepyszne ciasta.

Aneta Marchewka