Koncert mikołajkowy

            Każdego roku, uczniowie naszej szkoły uczestniczą w Koncercie Mikołajkowym „5 złotych minut ratujących życie”, organizowanym przez fundację „Prometeusz”. Celem wydarzenia jest przekazywanie wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

            W tym roku impreza odbyła się 30 listopada. Oprócz utrwalenia wiadomości z zakresu postępowania w stanach zagrożenia życia, na scenie wystąpili znani i lubiani artyści. W czasie koncertu zaprezentowali się: Marta Gałuszewska, Baranovski, 4 Dreamers, ZOUZY, czy Filip Lato. Uzupełnieniem atrakcji były występy formacji tanecznej FLEX, teatru iluzji Macieja Pola oraz pokaz laserów.

            Wycieczka do Warszawy była okazją do odwiedzenia wielu ciekawych miejsc. Gimnazjaliści zwiedzali Muzeum Żydów Polskich. Prezentowane wystawy zapoznały młodzież z historią Żydów przemierzających polskie ziemie od 960 roku, poprzez ich osiągnięcia dla rozwoju Polski na przestrzeni wieków. Ciekawym elementem wystawy były historyczne eksponaty: 400 – letnia książka hebrajska oraz XIII – wieczna moneta. Oglądano żydowski dom, karczmę i Synagogę. Było też przedwojenne kino i kawiarnia.

            Uczniowie klasy VIII odwiedzili Sejm, gdzie mogli zapoznać się z codzienną pracą posłów i przebiegiem procesu legislacyjnego, a piątoklasiści spacerowali po Starym Mieście szlakiem 100 – lecia odzyskania niepodległości. Zwiedzili Bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela, miejsce pochówku wielkich Polaków, którzy szczególnie przyczynili się do odzyskania niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Stefana Starzyńskiego, Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego, a także naszego patrona Henryka Sienkiewicza. Uczniowie klasy IV i VI zwiedzili fabrykę czekolady Wedel.

            Do domu wracaliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni z atrakcji. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak fantastycznym spotkaniu z muzyką i historią naszego kraju.

Anna Fydrych