Żywa lekcja historii

       5 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii z Bractwem Kerin na temat odzyskania przez Polskę Niepodległości, w której wzięły udział wszystkie klasy szkoły podstawowej. Było to kolejne działanie prowadzone ramach uczczenia 100. rocznicy odzyskanej suwerenności.

         Lekcja rozpoczęła się od przedstawienia uczniom sytuacji Polski przed I rozbiorem. Zaprezentowano kłótnie szlachty, wspomniano o sąsiadujących z Polską państwach, które w czasie, gdy Rzeczpospolita pogrążała się w chaosie, powiększały i zbroiły swoje wojska. Doprowadziło to w 1772 roku do I rozbioru Polski. Dokonały go Rosja, Austria i Prusy, co bractwo Kerin zaprezentowało z udziałem dzieci. Następnie panowie z bractwa opowiedzieli o II rozbiorze Polski. Chcąc zaprezentować Powstanie Kościuszkowskie, przebrali ochotnika za kosyniera i dali mu broń. Niestety, powstanie nie powiodło się i doszło do III rozbioru. Na zakończenie spotkania przybliżono postać Józefa Piłsudskiego. Przedstawiono jego dzieciństwo i okres szkolny, omówiono jego zasługi i zacytowano najważniejsze myśli.

            Była to bardzo cenna lekcja, tym bardziej, że z udziałem naszych uczniów, wcielających się w postaci historyczne.

Jolanta Paczkowska