Magiczne Andrzejki

    

     Koniec listopada to czas Andrzejek – ludowej tradycji wróżb, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Dawniej traktowany bardzo poważnie, dziś nieco z przymrużeniem oka.

     W piątek 29 listopada również nasze przedszkolaki próbowały z różnych wróżb wyczytać swoją przyszłość. W salach pojawiły się tajemnicze dekoracje, światełka oraz ciocie w kapeluszach wróżek. Dzieci były bardzo ciekawe, co los dla nich przygotował i chętnie brały udział w różnych zabawach. Między innymi przekłuwały papierowe serca, z wypisanymi na odwrocie imionami dziewcząt i chłopców – by poznać imię swojej przyszłej żony lub męża. Losowały przedmioty ukryte w worku symbolizujące poszczególne zawody, być może wykonywane przez dzieci w przyszłości. Częstowały się cukierkami, do których przypięte były karteczki z życzeniami.

   Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że wspólne czarowanie i przepowiednie co przed nami, były okazja do wspólnej zabawy, która przyniosła dzieciom wiele radości. Przedszkolaki chętnie wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział we  wróżbach i zadaniach.

                                                                                                Kamila Lewandowska