3 MAJ PO KRÓLEWSKU ! ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA.

   Co roku w naszej szkole obchodzimy uroczyście rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja . Dziś mija już 229 lat od ustanowienia tego dokumentu i zgodnie z tradycją, społeczność naszej szkoły postanowiła uczcić to ważne dla wszystkich Polaków wydarzenie historyczne .

      Wyjątkowość sytuacji, w której przyszło nam świętować – razem, choć w rzeczywistości osobno, sprawiła, że dzień 3 maja obchodziliśmy zupełnie inaczej niż dotychczas. W tygodniu poprzedzającym rocznicę święta uczniowie wszystkich klas, pod opieką nauczycieli, wzięli udział w cyklu niezwykle ciekawych lekcji historii: ,,3 maj po królewsku”. Zajęcia odbywały się na Zamku Królewskim           w Warszawie w systemie on- line . Wszyscy uczestnicy obejrzeli film poświęcony Konstytucji 3 maja, jej akt prawny, zdjęcie słynnego zamkowego obrazu Jana Matejki ,,Konstytucja 3 maja 1791” , jego opis wraz ze schematem postaci. Pozostałe lekcje podzielone były na kategorie wiekowe. Najmłodsi uczniowie z klas I- III poznawali obraz Jana Matejki ,,Rejtan. Upadek Polski” , w tym celu obejrzeli film z interpretacją dzieła, następnie wykonywali ćwiczenia interaktywne, jak np. odkrywanie obrazu, uzupełnianie tekstu, wykonywanie zadań plastycznych. Tematy zajęć przeznaczone dla klas IV – VIII to min. : ,,Jak rządzono kiedyś? Z historii polskiego parlamentaryzmu” , ,,Tadeusz Rejtan – bohaterowie i zdrajcy na obrazie Jana Matejki’’ oraz ,,Trzeci maja w obrazach i literaturze”. Po obejrzeniu filmów edukacyjnych uczniowie wykonywali różne zadania on –line : uzupełniali teksty, rozwiązywali krzyżówki, quizy, wykonywali ćwiczenia interaktywne, polegające na wykorzystaniu zdobytej wiedzy. Na zakończenie wizyty wszyscy mogli odbyć wirtualny spacer po komnatach zamkowych, który był niezwykle ciekawą i atrakcyjną formą zwiedzania.

      By upamiętnić nasze narodowe święto i podkreślić wagę tego wydarzenia, również najmłodsi uczniowie klasy ,,0” wraz z wychowawcą realizowali działania ogólnoszkolne. Zajęcia dydaktyczne prowadzone w ciągu całego tygodnia w grupie najmłodszych, poświęcone był treściom patriotycznym. Dzieci utrwalały znajomość symboli narodowych oraz wykonywały prace z nimi związane- kolorowały godło polski, kodowały ukryty obrazek, odkrywając biało- czerwoną flagę.

      Natomiast uczniowie klasy VI a wraz z wychowawcą postanowili przygotować dla swych nauczycieli oraz koleżanek i kolegów krótki reportaż filmowy, nawiązujący do tegorocznych, wyjątkowych obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja. Uczniowie pragnęli pokazać, że nawet w zaciszu domowym można uroczyście obchodzić ten dzień i być prawdziwym patriotą.

Edyta Różańska