Dzień Pomarańczowy u Krasnoludków

    

    Samorządowe Przedszkole „Krasnoludek” w Brańszczyku od 14 lat realizuje ogólnopolski program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury” pod patronatem Ministerstwa Środowiska. Główne cele działań dydaktycznych, to nie tylko zachęcanie dzieci do zachowań proekologicznych, ale przede wszystkim zachęcanie maluszków do aktywności fizycznej, a także wyrabianie u dzieci dobrych nawyków żywieniowych. Realizacja wyżej wymienionego programu byłaby niemożliwa bez współpracy z paniami z kuchni. Krasnoludki nie otrzymują samych informacji, ale przede wszystkim mają przygotowywane zdrowe posiłki z dużą ilość warzyw i owoców pod różną postacią, a także otrzymują wodę do picia na każdą prośbę wychowanka. Efektem działań edukacyjnych są certyfikaty Kubusiowi Przyjaciele Natury, które otrzymujemy od wielu lat.

     1 kwietnia Krasnoludki obchodziły Dzień Pomarańczowy – Dzień Marchewki. Podczas zajęć dzieci wysłuchały opowiadania o tej tematyce, poznały zalety marchewki oraz określały jej smak i kolor. Ponadto chętnie rozwiązywały zagadki o warzywach i owocach. Poza tym maluszki doskonaliły spostrzegawczość wzrokową segregując przedmioty według koloru oraz przeliczały elementy w zakresie swoich możliwości. W trakcie zajęć dzieci także doskonaliły poczucie rytmu przy znanych piosenkach. Na zakończenie maluszki wykonały pracę plastyczną promującą zdrowe odżywianie oraz otrzymały pamiątkowe zapinki z logo realizowanego programu.Tego dnia nie mogło zabraknąć degustacji surowej marchewki.

    Dzisiejszy dzień był nie tylko prima aprilisowy pełen żartów, ale przede wszystkim pomarańczowy i marchewkowy dzięki paniom z kuchni.

    Słowa podziękowania kierujemy w stronę rodziców za pomoc w realizacji działań dydaktycznych. Dziecięce pomarańczowe stroje podniosły efekt zewnętrzny obchodów.

D. Kania