Z wizytą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Brańszczyku

      W dniach 26 i 27 marca dzieci z klas 0a i 0b wybrały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Brańszczyku, gdzie miały okazję obejrzeć drewniany teatrzyk – Kamishibai oraz przypomnieć  sobie najważniejsze tradycje i zwyczaje wielkanocne.

     27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru, podczas spotkania w bibliotece dzieci zapoznały się z podstawowymi zagadnieniami teatralnymi jak: aktor, scena, kurtyna, widownia,  przedstawienie, kukiełka, poznały rodzaje teatrów. Przypomniały sobie również, jak należy zachowywać się w teatrze. Po części teoretycznej dzieci obejrzały magiczny, drewniany teatrzyk obrazkowy nazywany też teatrem ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzyneczkę. Pani Bibliotekarka zaprezentowała nam dwa przedstawienia Barbary i Tomasza Piątkowskich „Wielkanocny Zajączek” oraz „Idzie wiosna, Wielkanoc tuż, tuż…”. Sztuki o tematyce wiosennej i wielkanocnej były doskonałą okazją do rozmowy, o tym, co dzieje się w przyrodzie na wiosnę oraz jakie tradycje i zwyczaje obchodzimy w czasie wielkanocnym. Podsumowaniem spotkania było samodzielne wykonanie zajączka wielkanocnego oraz odnalezienie pięciu różnic ukrytych na dwóch obrazkach. Korzystając z okazji, że byliśmy w bibliotece, dzieci w wolnej chwili z zaciekawieniem czytały i oglądały książki.

   Bardzo dziękujemy Pani bibliotekarce Irenie Oszkinis za przygotowanie wspaniałych atrakcji, poświęcony czas i serdeczne przyjęcie.

                                                                                               Kamila Lewandowska

                                                                                               Sylwia Soliwoda