Program „Poznaj Polskę”

Poznaj Polskę – wycieczka do Warszawy

Dnia 18 maja 2023r. uczniowie klas Ia i Ib wraz z opiekunami uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Warszawy, dofinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”.


Program wycieczki był bardzo napięty, dlatego wyruszyliśmy o godz. 8.00. Warszawa przywitała nas piękną, majową pogodą. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie zachwyciły nas kolorowe kamieniczki i wyjątkowa atmosfera wąskich uliczek. Spacerując podziwialiśmy Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Archikatedrę oraz przeszliśmy przez Rynek, na środku którego znajduje się pomnik Warszawskiej Syrenki. Udaliśmy się również przed Pomnik Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. Kończąc wizytę w tym magicznym miejscu, uczniowie mieli czas na zakup pamiątek.
Ze Starówki ruszyliśmy na Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego. Poznaliśmy to miejsce bliżej, poruszając się po obiekcie razem z przewodnikiem trasą „Piłkarskie emocje”. Podczas zwiedzania mogliśmy obejrzeć m.in. pomieszczenia strefy zawodniczej, wykorzystywane podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej, szatnię z łazienką piłkarską, centrum medialne PGE Narodowego, które przeznaczone jest dla dziennikarzy. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie! Wśród naszych uczniów jest wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Pałacu w Wilanowie – letniej rezydencji króla Jana III Sobieskiego. We wnętrzach pałacu co krok napotykaliśmy na oryginalne pamiątki związanie z Królem i jego małżonką – Marysieńką, zachwycaliśmy się stylistyką barokową sali balowej czy sypialni królewskich, słuchaliśmy ciekawych opowieści przewodniczek. Wśród nas znaleźli się ochotnicy, którzy chcieli przekonać się jak wygodny był strój szlachecki tamtych czasów.
Po intensywnym zwiedzaniu, głodni i zmęczeni ruszyliśmy do restauracji Mc Donald ‘s, aby wspólnie spędzić czas przy posiłku.
Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Łazienek Królewskich, czyli zespołu pałacowo – ogrodowego założonego w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Podczas spaceru podziwialiśmy budynki, pawilony, rzeźby i ogrody. Uroku całej scenerii dodały zaprzyjaźnione z ludźmi wiewiórki, gołębie, pawie i kaczki. Będąc w Łazienkach udaliśmy się pod pomnik Henryka Sienkiewicza – patrona naszej szkoły. Obiekt upamiętnia wieloletnie związki pisarza z Warszawą, który mieszkał tu latach 1858-1876. Łazienki były jednym z jego ulubionych miejsc w stolicy. Pobyt w Łazienkach Królewskich zakończyliśmy przy pomniku Fryderyka Chopina, pod którym latem posłuchać można znakomitych koncertów fortepianowych.
Mimo zmęczenia wszyscy ze śpiewem na ustach wracaliśmy do szkoły, gdzie czekali stęsknieni rodzice.
To była naprawdę fantastyczna wycieczka. Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem piękna naszej stolicy oraz liczby atrakcji, jakie można tu spotkać. W trakcie wycieczki towarzyszyła nam Pani Krystyna Brzostek – pilot Biura Podróży Sośniny, która okazała się skarbnicą wiedzy i bardzo ciekawie opowiadała o stolicy naszego kraju. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dorota Owsianko

 

Poznaj Polskę – wycieczka do Wrocławia

 

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Brańszczyku z utęsknieniem wyczekiwali 5 czerwca, bowiem w tym dniu wyjechaliśmy na trzydniową wycieczkę do Wrocławia i Kotliny Jeleniogórskiej, która została dofinansowana przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu ,,Poznaj Polskę”.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Wrocław, obejrzeliśmy Halę Stulecia, pokaz fontann, a także Rynek ze średniowiecznymi kamieniczkami: Jasiem i Małgosią. Spacerując uliczkami Wrocławia, podążaliśmy za wrocławskimi krasnalami. To piękne i malownicze miasto wywarło na uczestnikach wycieczki niesamowite wrażenie i zapewne na długo zostanie w pamięci.

Kolejny dzień upłynął na zwiedzaniu Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, w którym eksponaty podzielone są tematycznie na kilka działów: historię turystyki karkonoskiej, dzieje sportu w Karkonoszach oraz środowisko przyrodnicze. Następnie młodzież udała się na najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach, którym jest wodospad Kamieńczyka. Drugi dzień pobytu zakończyliśmy dyskoteką, na której wspaniale bawiliśmy się w rytmach przebojów.

Ostatni dzień naszego podróżowania rozpoczęliśmy od zwiedzania ruin zamku w Bolkowie. Zwiedzając muzeum usytuowane w obiekcie, mieliśmy możliwość poznania różnych rodzajów średniowiecznej broni, XVIII wiecznych map oraz przedmiotów należących do książąt. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie drewnianego, ewangelickiego  Kościoła Pokoju w Jaworze. Obiekt sakralny został wybudowany na mocy porozumień pokoju westfalskiego zawartego w 1648r. i kończącego wojnę trzydziestoletnią.  Po zwiedzeniu zabytku, pełni wrażeń, udaliśmy się w drogę powrotną.

Z wycieczki wróciliśmy wzbogaceni nie tylko o wiedzę dotyczącą zwiedzanych obiektów, ale także wiele niezapomnianych wrażeń i zawiązanych przyjaźni. Z nostalgią wspominamy niezapomniane przygody przeżyte  w magicznym Wrocławiu, Karpaczu i jego okolicach.

Joanna Suchenek