Urodziny Polski u Krasnoludków w Brańszczyku

     16 listopada Krasnoludki w Brańszczyku tradycyjnie świętowały rocznicę Odzyskania Niepodległości. Od samego rana w przedszkolu rozbrzmiewały pieśni patriotyczne, a społeczność przedszkola nosiła przyklejone biało-czerwone kotyliony symbolizujące miłość do Ojczyzny.

Uroczystość rozpoczęto prelekcją przedstawiciela Związku Piłsudczyków RP Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie. Pan Zbigniew Drobot zaprezentował mundur legionisty, szablę paradną wykorzystywaną tylko na specjalne uroczystości (całkowicie bezpieczne dzieło sztuki) oraz przybliżył przedszkolakom postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Maluszki z uwagą wysłuchały cennych, historycznych informacji. Po części teoretycznej przyszła pora na gaszenie świeczek na torcie okolicznościowym w barwach narodowych oraz odśpiewanie tradycyjnego „Sto lat” dla Polski. Następnie cała społeczność przedszkolna odsłuchała, w obecności zaproszonego gościa, Mazurka Dąbrowskiego. Dalsza część obchodów odbyła się wg koncepcji nauczycieli. Urodziny Polski były żywą lekcją historii.

  Poprzez kultywowanie uroczystości narodowych dzieci uczą się patriotyzmu, a jednocześnie oddają hołd poległym za Ojczyznę, dzięki którym możemy spokojnie bawić się w przedszkolu oraz mówić  po polsku.

  Słowa podziękowania kieruję w stronę pana Zbigniewa Drobota za przyjęcie zaproszenia, poświęcony czas oraz przekazanie cennych informacji dzieciom. Dziękuję także pani Eli i pani Małgosi za przygotowanie jubileuszowego tortu  w barwach narodowych, dzięki któremu atmosfera uroczystości była nie tylko podniosła, ale i bardzo radosna.

D. Kania