Mój przyjaciel pies

     Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, dlatego dzieci z grupy zielonej i pomarańczowej w ramach obchodów Dnia Kundelka z wielką radością zrealizowały projekt badawczy pt. „Pies”.

     Na początek wspólnie z dziećmi przygotowaliśmy siatkę pojęć na temat obecnego zasobu wiedzy dzieci oraz listę, czego nowego chcemy się dowiedzieć i w jaki sposób to zrobimy.

    Dzieci podczas zabaw miały okazję porozmawiać o miłości do zwierząt, o zwyczajach piesków, ich traktowaniu i pielęgnacji. Poznały różne rasy psów, dowiedziały się czym różnią się psy rasowe od kundelków, jak się bawić z pieskiem oraz na czym polega adopcja psa ze schroniska i czym zajmuje się weterynarz.

    Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak należy opiekować się zwierzęciem, zrozumiały, że posiadanie psa to obowiązek i odpowiedzialność. Poznawały zasady bezpiecznego kontaktu z psem i ćwiczyły pozycję bezpieczną w razie jego ataku.

     Przedszkolaki miały okazję posłuchać utworów, których bohaterami były pieski, mogły wcielić się także w ich rolę w zabawach ruchowych. Kształtowały kompetencje matematyczne podczas zabaw z kosteczkami oraz sprawność manualną, pracując różnymi technikami. Najwięcej radości sprawiło dzieciom wykonanie makiety podwórka i pieska, a następnie wspólne nadanie imienia pupilowi.

     Praca metodą projektu przyniosła nam wile korzyści, dzięki tej metodzie dzieci uczą się samodzielności oraz rozwijają umiejętność obserwacji i zadawania pytań. Rozwijają się emocjonalnie i społecznie, uczą się m.in. dzielenia zadaniami, negocjowania, dyskutowania ze sobą oraz wytrwałości w prowadzeniu działań.

     Realizowany projekt wzbogacił również wiadomości dzieci na temat życia oraz zwyczajów psa, jego nieocenionej pomocy względem człowieka, a także rozwinął opiekuńczy i serdeczny stosunek do zwierząt.

     Podczas trwania projektu nawiązaliśmy współpracę z Urzędem Gminy w Brańszczyku. Wzięliśmy udział w konkursie „Nasi Przyjaciele”, a w związku z tym, że październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, włączyliśmy się w zbiórkę karmy dla bezdomnych psów odłowionych z terenu gminy Brańszczyk. Za udział w zbiórce zostaliśmy wyróżnieni nagrodą w postaci zajęć z „dogoterapii”.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za ogromne zaangażowanie w zbiórkę karmy.

M. Ponichtera